Proč vůbec žít?

10. června 2011 v 20:19 |  můj život
Proč mam vůbec žít?! když nemam pro co žít! =( vůbec ale opravdu vůbec netušim co na tomhle světě dělám, raději bych tu nebila, nebo byla někdo jinej, nebo prostě já nevim, nemam pro co vlastně žít, otec je do noci v práci, mamka taky pořád pracuje vydim ji chvilku ráno a po tom v 9hodin nabo v 10h. mam 2 bratry a sestru, sestra má už svůj život má dítě a manžela, jeden bratr je dospělej a brzo se odstěhuje a druhej brácha tomu je 19 chová se jako malý dítě a pořád se hádáme a já prostě... já řeknu to teda takhle prostě mě nebaví žít a nevim jestli se to jednou zlepší, dokonce ani moji kamárádi mě ani tak moc nedokážou rozveselit tak jako dřív, dříve jsme se jenom smáli a nic jinýho jsme neznaly než smích ale ty časy jsou pryč, tada u mě, většina kámošů se pořád smějou jako malý děcka... a já prostě už nevim co dál a nevim jestli to vydržim, ale budu muset protože, no kvůli rodině a tak, ale už mě mnohokrát napadlo si vzít nějaký prášky, aby už by byl klid a aby to nebolelo!
Možná si řeknete že sem kr*va nebo tak něco, ale já to musela někam napsat, to je vše!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hudgens-twitter hudgens-twitter | Web | 11. června 2011 v 11:39 | Reagovat

Ďakujem a spriatelíš? ak áno tak sa zapíš

2 Katt Katt | Web | 16. června 2011 v 21:51 | Reagovat

Taky si tu otázku občas pokládám .. svět je pěkně nespra!

3 AlbertNiX AlbertNiX | E-mail | Web | 5. června 2018 v 18:10 | Reagovat

The prostate is the central a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really miserable and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 years of age. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common coming from all types of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect inside the gland and the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections from other regions with the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal from the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not to ascertain what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some in the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and this will also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations a week will prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will heighten the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most significant measure to take to make certain a proper prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you should choose prostate examination at least once a year.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama